ژله رویال چیست؟ - ژله رویال چیست؟ | معاونت بهبود تولیدات دامي جهاد کشاورزي خراسان شمالي

شروع توزیع تخم نوغان در استان خراسان شمالی

با توجه به هماهنگی های به عمل آمده توزیع تخم نوغان با قیمت هر جعبه

اطلاعیه

ژله رویال ، اکسیر سلامت

ارزش غذایی                    
ژله رویال یا شاه انگبین یا ژل شاهانه ماده ای است خامه ای شکل ، غلیظ به رنگ سفید شیری با مزه و بوی خاص که حاصل ترشحات غذذ زیر حلقی در سر زنبوران کارگر پرستار جوان در سن 3 تا 12 روزگی می باشد . این ماده به عنوان غذای ملکه در تمام طول عمر و هم چنین نوزادان ( نر و کارگر ) در سه روز اول زندگی مصرف می شود .

خواص ژله رویال
ژله رویال قبل از هر چیز به عنوان ماده ای که وضعیت کلی فرد را با تسهیل متابولیسم درون سلولی بهبود می بخشد مطرح است .  از جمله خواص ژل رویال می توان به کنترل قند و لیپید خون ، خواص ضد سرطانی ، تقویت میل جنسی با اثر بر هورمون های جنسی ، افزایش طول عمر با بهبود وضعیت آنی اکسیدانی به علت وجود پپتید های فعال ( تیروزین و فنیل آنالین ) و افزایش مقاومت در برابر بیماری های ویروسی اشاره نمود .و هم چنین در کرم های آرایشی که ژله رویال باشد از پیری جلوگیری وبر طراوت و شادابی پوست می افزاید.
اثر آن مربوط به ویتامین ها ، بویژه اسید پانتوتنیک است . گلوتامیک اسید و گلیسین موجود در آن نیز ممکن است نقشی حیاتی در به تاخیر انداختن پیری ، مقاومت بدن در برابر تومور ،بهبود دیابت و هیپر گلیسمی و آرتریت و هم چنین کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی و پرتو درمانی در درمان سرطان داشته باشد . ژله رویال با نتایج موفقیت آمیز در مورد بیماری های قلب و عروق ، پارکینسون و ... به کار رفته است .ژله  رویال  سرشار از استیل کولین است که موجب گشاد شدن عروق می شود بویژه برای اشخاص دچار فشار خون بالا توصیه شده است و باعث تنظیم فشار خون می شود . ژل رویال در موارد کم خونی ، ناراحتی های اعصاب و روان ، آلزایمر و ضعف عمومی بدن موثر می باشد .

ترکیبات موجود
 اجزای تشکیل دهنده اصلی ژل رویال ، آب ( 67 % ) ، پروتئین ، قند ، چربی (5% ) و نمک های معدنی است . ترکیب ژل رویال در مقایسه با نژاد های زنبور و زمان نسبتا ثابت باقی می ماند . تمام اسید های آمینه ضروری برای انسان در آن وجود دارد و حاوی ویتامین های گروه B  مانند اسید پانتوتنیک ( ویتامین B5 ) و ویتامین B6  ( پیریدوکسین ) است . هم چنین حاوی بسیاری از مواد معدنی از قبیل کلسیم ، آهن ، فسفر ، برخی آنزیم ها ( از جمله گلوکز ، اکسیدازوکولین ، استراز  ) ، آنتی بیوتیک و مقدار بسیار کم ویتامین C  بوده ، اما هیچ یک از ویتامین های محلول در چربی  E,D,A و  K را ندارد . از جمله اسید های چرب غیر اشباع موجود در ان میتوان به 10 هیدروکسی 2 دکونئیک اسید اشاره نمود که تنها در طبیعت ژل رویال دیده شده است و خواص اعجاب انگیزی را در بر دارد .

ژل رویال و بیماری های قلبی
تری گلیسرید و کلسترول بالا به همراه فشار خون بالا ، دلیلی برای بیماری های قلبی عروقی است که با مصرف ژل رویال کاهش می یابند . هم چنین می تواند ضربان قلب را تنظیم کند . پزشکان می گویند مصرف 20 میلی گرم در روز در بهبود سلامت قلب مفید است . این کار موجب افزایش اشتها ، هموگلوبین و تعداد گلبول های سفید و در نتیجه کاهش خطرات ناشی از بیماری ها می شود . ژله رویال غنی از ویتامین های B ، A ،جزئی از کوآنزیم A و دخیل در سوخت وساز ) است که ممکن است کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در بر داشته باشد

به عنوان ترکیبی در فرآورده های غذایی :
مخلوطی از ژله رویال در عسل طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد . یکی از مزایایی این فرآورده آن است که که به هیچ وجه تکنولوژی خاصی نیاز نداشته و عسل هرگونه تغییرات قالبل رویت را در ژله رویال می پوشاند . با این وجود ، چیزی درباره حفاظت ژله رویال در چنین مخلوطی معلوم نیست . پس باید در یک ظرف در بسته در یخچال نگهداری شود . ماده غذایی دیگری که غالبا با ژله رویال در بعضی از کشور های اروپایی مخلوط می شود ماست است که اسیدیته ای شبیه ژل رویال داشته و به یخچال نیز نیار دارد. ماست و فعلا یک ماده غذایی ارزان قیمت برای مصرف کنندگان است که اغلب غنی سازی بیشتر آن با ژل رویال بر ارزش آن می افزاید .

ژل رویال و آلزایمر
اکثر درمان های سنتی با طب غربی در تلاش برای افزایش میزان استیل کولین و مهار آنزیم های تخریب کننده آن در آلزایمر هستند . ژل رویال ، با این حال ، به طور طبیعی می تواند سطح استیل کولین را بدون عوارض جانبی داروهای مصنوعی مانند تهوع و سمیت کبدی افزایش دهد .

ژل رویال و دیابت
اثر قطعی ژل رویال در درمان و یا کاهش سطح قند خون اثبات نشده است . اما ژل رویال ممکن است موجب بهبود و ضعیت بیمار ( بهبود سطح انتی اکسیدان ها و کاهش لیپید های خون ) شود . از طرف دیگر وجود مواد مغذی موجود در آن اثرات پیشگیری کننده در برابر دیابت را تایید می نماید

 ژل رویال و عفونت
ژل رویال ،به علت داشتن ترکیبات شناخته شده دارای خواص ضد باکتری ، در جلو گیری از عفونت زخم است ( بدون اینکه عوارض سوئی داشته باشد به طوری که می توان آن را با خیال راحت در سوختگی استفاده کرد ).

ژله رویال و سرطان
استفاده از ژل رویال طی درمان لوکمی باعث افزایش معنی دار تعداد گلبول های سفید و بهبود وضعیت عمومی ( اشتها و افزایش وزن )می شود . در سرطان سینه ، موجب کاهش رشد تومور ، ممانعت از پیام رسانی استرادبول در تکثیر سلول های سرطانی می گردد . در سرطان ریه ، مهار آنژیوژنز و کاهش متاستاز به کبد را به همراه دارد . در شیمی درمانی و رادیو تراپی ، موجب افزایش فعالیت سوپر اکسید دیسمو تاز و افزایش تعداد کلبول های سفید می شود .

نکته
ژل رویال در بازار به شکل شیشه های 40 میلی گرمی و 10 میلی گرمی یافت می شود . مصرف یک قاشق مربا خوری از آن همراه صبحانه توصیه می گردد .
این ماده روی مجموعه بدن تأثیر گذاشته و آن را تقویت می کند . تمام افراد خسته می توانند از یک مرحله درمان به وسیله ژله رویال سود ببرند . این ماده زمینه جسمی شخص را تقویت کرده و امکان پیشگیری از بیماری های عفونی را به وجود می آورد . هم چنین مقاومت شخص را در فعالیت های شدید افزایش می دهد .
-  ژله رویال یک غذای برتر است که افزایش وزن را تسهیل می کند و باید آن را برای افرادی که در حال گذراندن دوره نقاهت هستند و یا دچار بی اشتهائی شده اند ، توصیه کرد .
-  به خاطر تأثیر آن روی غدد فوق کلیوی ، ژله رویال یک ماده غذائی تقویت کننده است که برای افراد ضعیف ، افسرده ، دچار ضعف عصبی ، افرادی که کار فکری شدیدی دارند و اشخاصی که دچار ناتوانی جنسی هستند ، بسیار سودمند است .
- ژله رویال از پیری زودرس اعضا و پوست جلوگیری می کند . این خاصیت دو نتیجه دارد . یکی اینکه از فرتوتی شخص جلوگیری نموده و اثر آن را کاهش می دهد و دیگر اینکه در تولیدات محافظ پوست مانند کرم ها و ماسک ها به کار می رود
- مقدار قند افراد مبتلا به دیابت را پائین می آورد.  این ژل حاوی ماده مهمی است که کلاژن را می سازد.کلاژن عنصری است که خاصیت ضد پیری دارد وباعث نرم ولطیف ماندن پوست می شود.
ژله رویال برای محافظت پوست در تولیدات محافظ پوست بکار می‌رود. ژل رویال غنی ترین عنصر طبیعی از نظر ویتامین B5 است که به آن اسید پانتونیک می گویند. این اسید نقش کاملا اساسی در متابولیسم سلول ها دارد و کوآنزیم A از این ماده تشکیل می شود.بدون اسید پانتونیک بدن قادر به جذب مواد هضم شده نخواهد بود.کمبود این ویتامین مهم باعث:  آسیب های شدیدپوستی،ریزش مو،توقف رشد کودکان ،خستگی شدید جسمی و فکری ، بی خوابی  و واکنش های عصبی  ناراحتی های شدید گوارشی و روده ای می شود که این موارد اهمیت اسید پانتونیک را نشان می دهد. مقدار کلسترول را کاهش می دهد و مقدار آن را کنترل می کند.
به علت دارا بودن فیتو استرول استیل کولین و مقداری از ترکیبات استرادیول، یک تنظیم کننده فشار خون موثر است و موجب کاهش فشار خون می شود به علت دارا بودن پروتئین مخصوص و یک اسید چرب به نام ترانس10-هیدروکسی دسنوئیک اسید، مصرف ژله رویال در رژیم غذایی  منجر به افزایش  فعالیت هورمونی و بهبود احساس سلامتی می شود. دارای اثر منبسط کننده عروق و انسداد شریان ها است که برای بیماران قلبی حیاتی است.،زمینه جسمی شخص را تقویت کرده و امکان پیشگیری از بیماری های عفونی را فراهم می آورد. ژل رویال منبع طبیعی استیل کولین است که این ماده برای عبور پیام عصبی لازم است و نقش مهمی در حافظه و یادگیری دارد. ژل رویال حاوی پروتئین های آنتی باکتریال قوی است که رویال لیزین نامیده می شود که سر شار از انواع آمینو اسید هاست و بر علیه باکتری های گرم مثبت  مقابله می کند.  
-از دیگر موارد درمانی ژله رویال می توان به داروی ضد افسردگی طبیعی، افزایش انرژی ،قدرت واستقامت،افزایش سرعت ترمیم زخم  ،کاهش دردهای آرتروزی ،تحریک وبهبود سیستم دفاعی بدن  نام برد.
-کاهش مشکلات یائسگی  و افزایش قدرت جنسی ، ضد تومور ، ضد التهاب ،آنتی اکسیدان ،افزاینده سرعت رشد
- کاهش استرس حفظ ونگهداری کبد  جوان سازی و نگهداری قدرت حیاتی درمان اولسر وناراحتی های گوارشی 
دوره درمان پيشنهادي 21 روز در اوايل بهار و اوايل پائيز با مقدار مصرف براي هر دوره  در صورت تركيب 125/3   دو ظرف  125 گرمي يعني در مجموع   6 گرم   ژله رويال ، يعني هر روزصبح كمي بيشتر ازيازده گرم ( تقريباً يك قاشق مربا خوري ) مخلوط 125/3 را به صورت ناشتا زير زبان گذاشته با آب دهان كاملاً  مخلوط  ومصرف نمائيد .

نکته : نگه داري ژله رويال دور از نور و دماي كمتر از  C ْ10 با درصد تركيبي 3 گرم در 125 گرم عسل  به مدت 18 ماه به بهترين نحو امكان پذير است .